Log in


Forgot your password?
prijatelji LUGoNSa
gnu.gif
linuxzasve.jpg
hulk.jpg
zextras_logo.png
 
You are here: Home / Aktivnosti / Otvoreni standardi u javnoj administraciji – slučaj Novi Sad

Otvoreni standardi u javnoj administraciji – slučaj Novi Sad

by Nikola Kotur last modified Mar 01, 2006 09:43 PM
Konferencija o otvorenim standardima u javnoj administraciji, sa posebnim osvrtom na nedavni skriveni ugovor Majkrosofta sa gradom Novim Sadom.
When Mar 02, 2006
from 12:00 PM to 02:00 PM
Where Nezavisno Drustvo Novinara Vojvodine, Zmaj Jovina 4, Novi Sad
Attendees Centar za nove medije_kuda.org, Novi Sad
Mreža za slobodan softver, Beograd
Institut za fleksibilnu kulturu i tehnologije – Napon, Novi Sad
Add event to calendar vCal
iCal
NEZAVISNO DRUŠTVO NOVINARA VOJVODINE
Zmaj Jovina 4, Novi Sad
021 472 3180
063 8644 159
 
ndnv@ns.sbb.co.yu
www.ndnv.org
 
Novi Sad, 28. 02. 2006
 
NEZAVISNO DRUŠTVO NOVINARA VOJVODINE
IMA ČAST DA VAS POZOVE NA KONFERENCIJU ZA MEDIJE
 
Otvoreni standardi u javnoj administraciji – slučaj Novi Sad
 
KOJU ORGANIZUJU:
Centar za nove medije_kuda.org, Novi Sad
Mreža za slobodan softver, Beograd
Institut za fleksibilnu kulturu i tehnologije – Napon, Novi Sad
 
Konferencija će se održati u četvrtak 02. marta 2006. u 12:00 časova
u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Zmaj Jovina 4, Novi Sad
 
Na konferenciji će govoriti:
Ivan Jelić, Mreža za slobodan softver, Beograd
Slobodan Marković, član Upravnog odbora ICANN-a, Centar za razvoj Interneta, Beograd
Mr Predrag Rakić, Katedra za računarstvo, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
Vedran Vučić, Linux centar Beograd
 
Grad Novi Sad i kompanija Majkrosoft su 08. februara 2006. godine pred novinarima potpisali pismo o namerama, za koje je predstavnik Majkrosofta Dejan Cvetkovic rekao da omogucava povoljne uslove za licenciranje javne administracije u Novom Sadu i da ce u to biti ukljucena i JP "Informatika”. Gradonacelnica Maja Gojkovic je izjavila da je zadovoljna sto su zapoceli legalnu saradnju i navela da ce uslediti potpisivanje konkretnih ugovora.
 
Sadrzaj pisma nije objavljen i ako se potpise konkretan ugovor verovatno je da ce Microsoft softver biti placen sredstvima poreskih obveznika tj. iz gradskog budzeta, a pored toga ce toj kompaniji verovatno biti placeni i celokupni troskovi implementacije i odrzavanja. Konkurs ili tender nije bio raspisan, javnost nije upoznata sa procenom potreba i troskova, a po zakonu o slobodnom pristupu informacijama, gradjani (i mediji) moraju imati dozvoljen uvid u javne dokumente. Takodje za sve poslove (pa i u sektoru racunarskih usluga) gde je narucilac direktni ili indirektni korisnik budzetskih sredstava, po Zakonu o javnim nabavkama mora se raspisati tender ili konkurs.
 
Iskustva drugih zemalja, poput Francuske ili Nemacke, govore u prilog cinjenici da je alternativa u vidu slododnog softvera i softvera otvorenog koda (Free software and Open source software - FOSS) vrlo korisno resenje, kako u funkcionalnom (tehnickom), tako i u kontekstu znacajnog smanjenja troskova za softverske pakete i podrske lokalnom IT sektoru. Ovo se posebno odnosi na pokretanje mreznih servera za koje FOSS platforma postaje standard ali se i kancelarijska upotreba sve vise siri.
 
Cilj konferencije je da se javnost upozna sa mogucnostima upotrebe FOSS u javnim administracijama ili obrazovanju. Vrlo je moguce da lokalne admistracije (pa i novosadska) nisu upoznate sa ovim mogucnostima kao i sa cinjenicom da se Evropska unija poslednjih godina aktivno ukljucila u poticanje javnih administracija u zemljama Evropske unije na koriscenju FOSS platformi. Grad Minhen zavrsava prelaz na platformi otvorenog koda sredinom 2006. implementirajuci uspesan model firme SuSE i IBM u Dortmundu (bratskom gradu Novog Sada). Estonija je poznata po svom ubrzanom razvoju koji je dobrim delom zasnovan na slobodnom softveru i softveru otvorenog koda. Takodje imamo i primere u Kini, Brazilu, Indiji ili npr. u SAD gde je nedavno potvrdjen Open Document standard kao zvanicni format za dokumente. Nama najblizi primeri su u Bugarskoj, gradovi Kardjali i Vraca kao pilot projekti UNDP su uspesno presli na FOSS platforme, a do kraja 2006. ce preci jos cetiri bugarska grada srednje velicine.
 
Ima jos slicnih primera i zato je potrebno da sira javnost bude upoznata sa ovim trendom koriscenja FOSS platformi i da informacija izadje iz uskog kruga poznavalaca i strucnjaka i da se pokrene javna rasprava o ovoj tematici. Posebna stavka je uposljavanje lokalnih razvojnih timova (posebno vezanih za Univerzitet, posebno FTN) koji svoje razvojne rezultate mogu kasnije primenjivati i u ostalim gradovima nase zemlje ali i celom svetu. Na taj nacin se mladi i obrazovni programerski kadar zadrzava u zemlji sto je kljucno za razvoj u 21. veku. Takodje znacajna cinjenica je smanjenje piraterije i nelegalnog softvera koriscenjem FOSS-a.
 
Sajtovi o slobodnom softveru i softveru otvorenog koda na portalu Evropske unije
http://europa.eu.int/idabc
http://europa.eu.int/information_society/activities/opensource
 
http://kuda.org
http://fsn.org.yu/

Document Actions